دومین مراسم روز جهانی شهرها

دومین دوره همایش روز جهانی شهرها با عنوان «خشت طلایی تهران» در 31 اکتبر (9 آبان ماه 1394) در تهران برگزار شد. مراسم افتتاحیه پس از قرائت قرآن مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران با سخنرانی دکتر مظفری معاون مرکز ارتباطات و بین الملل شهرداری تهران و دبیر جایزه جهانی خشت طلایی رسما آغاز شد. او سخن خود را با اشاره به اینکه امروز اکثریت جمعیت جهان و ایران شهرنشین شده اند آغاز کرد. او ضمن اشاره به اهمیت بالای شهرها در دوران معاصر، آنها را موتور محرک در سطح ملی و بین المللی خواند. او در ادامه با اشاره به تاریخچه و دلایل ایجاد روز جهانی شهرها در سطح بین المللی، ابتکار شهرداری تهران را برای برگزاری روز جهانی شهرها برای دومین دوره ستود.

این مراسم با سخنرانی متخصصان امر از داخل و خارج از کشور و اساتید دانشگاه ادامه یافت.شهردار محترم تهران آخرین سخنران این دوره جایزه بود. در پایان مراسم و از میان 330 پروژه ثبت نام شده، با رای هیئت داوران 24 پروژه برنده جایزه خشت طلایی شدند. این برندگان عبارت اند از :


1. کاهش 4 درجه اي هواي شهر با استفاده از فضاي سبز (استراليا/ ملبورن)

 در سال 2010 شهر ملبورن دو سياست کليدي را براي توسعه اين شهر به کار بست، راهبرد جنگل شهري، و راهبرد فضا ي آزاد. موفقيت اين طرح باعث کاهش 4 درجه اي دماي ملبورن شد

2. استراتژي توسعه محله اي ليسبون از طريق اولويت بندي(پرتغال/ ليسبون)

. اين طرح در سال 2009 در شهر ليسبون به اجرا در آمد. پس از موافقت شهرداري و شوراي شهر ليسبون اهدافي طرح مشخص و چند هدف اصلي در اولويت قرار گرفت. اين اهداف عبارت اند از پيشرفت شهر، پيشرفت در عرصه برابري، و انسجام منطقه اي. طرح مذکور با موفقيت به اجرا درآمد.

3. مقابله با فساد اداري در ساخت و سازهاي شهري (کره جنوبي/ سئول)

شهر سئول کره جنوبي براي مبارزه با فساد اداري در ساخت و ساز شهري در 25 جولاي 2013 اين طرح را تصويب و به اجرا در آورد. اجرايي شدن اين طرح باعث شفاف سازي و ايجاد فضايي سالم در ساخت و ساز شهري شد.

4. سيستم هوشمند و يکپارچه اطلاعات و پايش خدمات (برزيل/ ريودوژانيرو)

مرکز عمليات هاي ريو توسط شهرداري اين شهر در 23 دسامبر 2010 براي کنترل عمليات، يکپارچه کردن دپارتمان هاي مختلف و مديريت بحران و وضعيت هاي اورژانسي تاسيس شد. به علاوه تعامل با رسانه ها و کسب اطلاعات پيرامون بحران، از ديگر رسالت هاي اين نهاد است.

5. سيستم به اشتراک گذاري دوچرخه بين مردم (چين/هانگ ژو)

این طرح از سال 2013 در شهر هانگژو چین به اجرا در آمد. 66500 دوچرخه در قالب این سیستم در اختیار شهروندان این شهر قرار می گیرد.

6. سالمندان و امنيت و سلامت اجتماعي آنان (فندلاند/هلسينکي)

7. شبکه اينترنتي بي سيم(wi fi) رايگان براي عموم شهروندان (آفريقاي جنوبي/پروتوريا)

8. يکصد شهر هوشمند (هند/دهلي نو)

این شهرها قرار است در کنار خطوط حمل و نقل سريع و بر اساس ميزان دسترسي به شبکه‌هاي فيبر نوري و فناوري‌هاي مدرن ساخته ‌شود.

هدف از اين طرح حل بحران افزايش شتابزده جمعيت هند و ايجاد فرصت رقابت با چين است.

9. باغ خانواده (ايران/ شيراز)

در این باغ که توسط شهرداری شیراز تملک شده است، سعی شده ضمن حفظ طبیعت باغ، امکاناتی جهت استفاده شهروندان مهیا شود تا در فضایی آرام و امن، اوقات فراغت خود را سپری کنند.

10. احياي ميدان کهنه و مسجد عتيق (ايران/ اصفهان)

بازگرداندن هويت تاريخي و فرهنگي مجموعه است به نحوي كه بتواند ضمن تداوم تاريخي، پاسخگوي نيازهاي امروزين شهري و بافت پيرامون خود باشد. (میدان امام علی یا میدان عتیق یا میدان کهنه نام میدانی واقع در مرکز شهر اصفهان است که از احیای سبزه‌میدان یا میدان کهنه با مسجد جامع ایجاد می‌گردد)

11. سايت ايده شهر (ايران/مشهد)

گروه مشاوران جوان شهرداري با هدف اصلي افزايش مشاركت علمي جوانان در مديريت شهري كوشيده است تا نقش يك " اتاق فكر" دانش بنيان و متمايز را در مديريت شهري مشهدالرضا(ع) ايفا نمايد. از جمله مهمترين كاركردهاي اين اتاق فكر، شناسايي مسائل كليدي شهر و شهرداري و كشف راه حل هاي مناسب براي آنهاست. اين نقش موجب گرديده است تا به افزايش كيفيت تصميم سازي و تصميم گيري در شهرداري كمك محسوس و شاياني نمايد. در حقيقت گروه مشاوران جوان نماينده جوانان در شهرداري و نيز نماينده شهرداري در بين جوانان است. گروه مشاوران جوان شهرداري يك ساختار مياني براي تعامل سازنده بين جوانان تحصيلكرده و مديريت در شهرداري است.

12. احياي بافت عتيق(تبريز/ ايران)

اول انطباق اين پروژه با واقعيتهاي تاريخي است به گونه اي که بتواند نيازهاي واقعي را جامه عمل بپوشاند و مرتفع سازد. شناسايي ، احيا و تقويت ارزش هاي موجود و يا حتي مضمحل شده و تخفيف کمبودها و ناهنجاري هاي بافت از ارکان اين پروژه محسوب مي شوند. احياي راه تاريخي ابريشم، باززندهسازي گذر تاريخي ري به تبريز، ارائه كاربريها و كالبدي درخور و در تناسب با بافت و مسيرهاي فوقالذكر و نيز با درنظر گرفتن نيازهاي محلهاي و فرامحلهاي، پيوستگي مجموعه در عين استقلال اجزاء تشكيل دهنده آن، استفاده از جوهر فضاهاي كهن و تلفيق آن با نيازهاي جديد كه از طريق بازشناسي بافت ارزشمند پيرامون، توزيع فعاليتها، شبكه گذربندي و امكانات و محدوديتهاي اجرايي

13. درياچه شهداي خليج فارس(ایران/ تهران/شهرداری منطقه22)

ايده طراحي اين پروژه تحت سياست هاي برنامه بزرگ منطقه اي مصوب در سال 2000 کليد خورد.

14. توسعه فضاهاي فرهنگي: باغ موزه قصر (تبديل زندان به يک مرکز فرهنگي)

توسعه مراکز فرهنگي در شهر، ارتقا آگاهي شهروندان و حفظ تمامي لايه ها و عناصر تاريخي پروژه از جمله اهداف اين طرح است.

15. نگارخانه اي به وسعت يک شهر و جشنواره شاهدان شهر(سازمان زيباسازي)

هدف اين طرح تحريک کردن شهروندان براي بازديد از مراکز هنري و فرهنگي به ويژه موزه هاي سرتاسر شهر است که نقاشي هاي هنري ديواري که يکي از ابعاد اصلي اين کار در سطح شهر است.

16. طراحي و اجراي نيمه شمالي خط 3 (سازمان مترو)

اين طرح بر مبناي اختيارات شوراي اسلامي شهر و شوراي حمل و نقل و ترافيک اجرا شد.

17. بانوي شايسته محله در تفکيک زباله (مديريت پسماند)

در اين طرح ، با برگزاري مسابقه فصلي با هدف کيفي سازي و رعايت اصول صحيح تفکيک پسماند از مبدا ، بانوان ناحيه 4 به انجام امور بازيافت و تفکيک در مبداء تشويق شدند. در اين طرح فعال سازي شهروندان و بانوان سطح محلات ، در يک گستره شبکه اي مد نظر بود. به اين ترتيب بانوان شرکت کننده در مسابقه با شروع تفکيک پسماند از محل زندگي خود و ارائه حداقل 300 عدد درب پلاستيکي پت و تحويل حداقل 100 قوطي فلزي در طرح  و مسابقه مذکور ثبت نام مي نمايند.

 

18. فن بازار و پارک فناوري شهري (مرکز مطالعات و برنامه ريزي شهري)

دومین نمایشگاه فناوری های نوین شهری در تاریخ ۱۷ مرداد ۱۳۹۴ با حضور آقای مهندس چمران، رئیس شورای شهر تهران در بوستان گفتگو محل دائمی نمایشگاه های تخصصی شهرداری تهران آغاز شد. مرکز رشد فناوری نخبگان پارک فناوری پردیس با حضور ۷ شرکت و هسته فناوری در این نمایشگاه و عقد ۵۰ تفاهم نامه توسط ایشان حضوری خیره کننده داشت.

19. مرکز ارتباطات و امور بين الملل: طرح خانه به خانه ارتباطي و شبگردي ارتباطي تهران

طرح نظر سنجي خانه به خانه شيوه نظام روز آمد براي  شنيدن مطالبات ودرک وشناخت نيازمندي  آنها ودر نهايت گام برداشتن در جهت ايجاد و استقرار سازمان و ارگان هاي کارا پاسخگو و کاربردي  مي باشد. ارزيابي نقطه  نظرت شهروندان در نهايت منجر شد تا مديريت شهري به طور  مستمر  و سيستماتيک  عملکرد خود را از ديدگاه  شهروندان  مورد ارزيابي قرار دهد ؛ اين روش  توانست  شيوه اي مناسب در جهت  اثبات کار آمدي يا ناکار آمدي برنامه هاي خاص،  فعاليت هاي اجتماعي  و مجموعه  مديريتي  شهرداري در جهت  ارائه  خدمات شهري  کار آمدتر و موثرتر باشد.

 

20. طرح توانمندسازي بانوان و اشتغال زايي و ايجاد شبکه کار (ستاد توانمندسازي بانوان)

از اين طريق، علاوه بر داشتن بينشي جامع براي توانمندسازي به عنوان پروسه اي بادوام و در دست اقدام، الگويي از پيشرفت برنامه ريزي شده است و در جهت حذف آسيب هايي همچون  صرفا داشتن نگاه حمايتي به خانواده زنان سرپرست خانوار، عمل مي کند. علاوه بر اين، مجموعه اي هماهنگ از مشاوره، تمرين، خدمات استخدامي و رفاهي نيز به واجدين شرايط ارائه مي شود.

 

21. مهمان تهران، طرح گردشگري خلاقانه تهران(سازمان رفاه)

طرح تورهای گردشگری شهر تهران با عنوان ویژه 'مهمان تهران' با همکاری شهرداری تهران و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری  توسط سازمان رفاه اجرا شد. برای اجرای این طرح 40 دستگاه اتوبوس گردشگری مطابق استانداردهای جهانی خریداری و در تورهای گردشگری شهر تهران مورد استفاده قرار گرفت که این اتوبوس ها نیز از طریق بخش خصوصی تامین شد.

 

22. تيم اجتماعي مداخله گر در رفتارهاي بزهکارانه جوانان(استکهلم/ سوئد)

هدف اين طرح جواناني بودند که از سبک زندگي مجرمانه اي برخوردار بودند، طبق هدف گيري هاي طرح مزبور اين افراد مي بايستي سبک زندگي گذشته خود را رها کرده و از طريق به کار گرفته شدن و مطالعه، به دامان جامعه برگردند. در قالب اين طرح وضعيت به طور مداوم کنترل و به روز مي شود. به کارگيري اين طرح در بلند مدت باعث ايجاد امنيت هم براي گروه هدف و هم براي شهروندان عادي مي شود.

23. ارتقاي سلامت اجتماعي از طريق ورزش

اين طرح مبتني است بر قرار دادن مکان هاي ورزشي مناسب در اختيار مردم.

24. محلات بدون کربن