اولین مراسم روز جهانی شهرها

بر اساس توافق میان مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران و نماینده برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد (UN-HABITAT) در ایران، در 31 اکتبر (9 آبان) سال 2014 برای اولین بار مراسم مشترکی در محل «بوستان گفتگو»  و با حضور تعدادی از مقامات ملی و شهری، روسای سازمان های بین المللی و اعضای هیئت های دیپلماتیک در تهران، استادان دانشگاه، پژوهشگران، محققان، دانشجویان و شهروندان تهرانی، توسط شهرداری تهران با همکاری برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد برگزار گردید. 
در طی این مراسم ، پیام های بان کی مون دبیر کل سازمان ملل و جوآن کلاوس مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد، به ترتیب توسط نماینده FAO و UN-HABITAT در ایران، خوانده شد.
همچنین در این مراسم، مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران، محمد پژمان معاون وزارت راه و شهرسازی و دبیر کل کمیته ملی اسکان بشر جمهوری اسلامی، شهرام گیل آبادی مشاور شهردار و رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران به عنوان سخنرانان اصلی برنامه، دیدگاه ها و نظرات خود را در خصوص شهرها و مدیریت شهری مطرح نمودند. در این برنامه یک نشست علمی- تخصصی با حضور تعدادی از مدیران شهری و استادان دانشگاه نیز برگزار شد که دیدگاه های خود را در مورد موضوع «شهر بهتر، زندگی بهتر» و «پیشرفت توسعه شهری» ارائه نمودند.
در این مراسم که برای اولین بار به ابتکار مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران و با همکاری برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد در ایران برگزار گردید، از جایزه «خشت طلایی» که  به مناسبت 31 اکتبر(9 آبان)  روز جهانی شهرها طراحی شده بود ، پرده برداری شد و این جایزه برای اولین بار به سه پروژه مهم وبرتر شهری اهدا شد.

1. جایزه خشت طلایی در حوزه زیرساخت های شهری به مازیار حسینی معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران برای مدیریت پروژه «تونل و بزرگراه طبقاتی صدر - نیایش»
2. جایزه خشت طلایی درحوزه پروژه های فرهنگی و اجتماعی به اردشیر نوریان مدیر عامل شرکت نوسازی عباس آباد برای مدیریت پروژه «پل طبیعت» در مجموعه اراضی عباس آباد  
3. جایزه خشت طلایی در توسعه فضای سبز به علی محمد مختاری مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز تهران بابت مدیریت پروژه «باغ ایرانی» تعلق گرفت.