ادامه مطلب ...

اسامی برندگان «جایزه بین المللی خشت طلایی تهران» اعلام شد

در این رویداد که ۱۱ آبان ماه در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد، «پیروز حناچی» شهردار تهران، «محسن هاشمی» رئیس شورای اسلامی شهر تهران، «سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه، «سید محمد بهشتی» عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری و «سید محمود دعایی» سرپرست مؤسسهٔ اطلاعات حضور داشتند و با اعطای تندیس خشت طلایی تهران از برگزیدگان تقدیر به عمل آوردند.

بر اساس اعلام هیات داوران اسامی برندگان این رویداد به شرح زیر است:

ـ در بخش تاب آوری، زیست پذیری و توسعه پایدار شهر؛ «سامانه هشدار سریع زلزله» و همچنبن به «شبکه راه‌های اضطراری، تهران» به عنوان برگزیدگان رتبه اول، «تامین هوشمند روشنایی خیابانها؛ هلند،آمستردام» به عنوان برگزیده رتبه دوم، «تهیه دستورالعمل جهت طراحی و بهینه سازی کانال و مخازن اکولوژیک، شیراز» به عنوان برگزیده رتبه سوم اعلام شدند.
همچنین در این بخش به ترتیب «عمارت انرژی سبز در آلمان،کورباخ»، «تهیه ضوابط اجرایی انرژی‌های نو و تجدید پذیر در ساختمان‌های شهر،تهران» و «سفر رایگان شهری با زباله،استانبول» به عنوان طرح‌های شایسته تقدیر معرفی شدند.

ـ‌ در بخش مشارکت شهروندان و توسعه فرهنگی و اجتماعی شهر؛ « زنان خورشیدی؛ نیکاراگوئه،ماسایا» به عنوان برگزیده رتبه اول، « فستیوال نقاشی "شهری که من دوست دارم " ویژه کودکان،تهران» به عنوان برگزیده رتبه دوم، «استفاده از Safetipin برای ایجاد فضاهای عمومی ایمن تر و فراگیر ،هند،گورگان» نیز به عنوان برگزیده سوم اعلام شدند.
در همین بخش «عرضه محصولات به انتخاب مشتری (طرح دستچین)،ایران،تهران»، «سبد مهربانی با شعار حمایت از اقشار آسیب پذیر،ایران،تهران» و «برگزاری رقابت‌های نشاط سالمندی با شعار# ساده_شادیم،ایران،تهران» به ترتیب عناوین طرح‌های شایسته تقدیر را کسب کردند.

ـ معماري، شهرسازي، ميراث فرهنگي و باز آفرینی شهری محور دیگر جشنواره بود که رتبه اول آن به طرح « راه اندازی موزه های ثبت احوال، جنگ و دخانیات،ایران،تهران»، رتبه دوم به طرح‌های « احیای ده خانه بافت تاریخی در حصار ناصری،ایران،تهران»، «مرمت و بازسازی عمارت شهرداری؛ایران، اردبیل»، «حیات مدنی در حیاط شهری؛ ایران، تبریز» اهدا شد.
«ساماندهی مرکز تاریخی-فرهنگی تهران-طراحی شهری-محیطی بستر خیابانهای منطقه 12،ایران،تهران»، «دسترسی جدید به مرکز تاریخی جیرونلا،اسپانیا،بارسلونا»، «روح فرهنگ در کالبد دارکوب پیر (تبدیل آب انبار قدیمی به آمفی تئاتر روباز)،ایران،کاشان» و «خانه سیمین و جلال،ایران،تهران» به عنوان طرح‌‌های شایسته تقدیر معرفی شدند.
ـ شهر هوشمند و خلاق انسان محور بخش دیگری بود که در آن «سامانه "تهران من“،ایران،تهران» رتبه اول، «سرزمین فکر بازیا،ایران،تهران» رتبه دوم، «ایستگاه‌های شارژ فوق سریع برای وسایل نقلیه برقی،دانمارک،فریدریشیا» رتبه سوم را کسب کردند. همچنین دو طرح «هوشمند سازی، حمایت و راه اندازی ۱۷ استارتاپ در سطح منطقه دو،ایران،تهران» و «پروژه کارت شهروندی کاشان کارت "کاشان، شهری بدون پول نقد“،ایران،کاشان» به عنوان شایستگان قابل تقدیر

ـ در محور تامين منابع، سرمايه گذاري، کارآفرینی، اشتغال و اقتصاد شهری، سه طرح «کارخانه نوآوری آزادی، ایران، تهران»، «خانه‌های گلی در محله کالا؛ لبنان،بعلبک» و « مرکز توسعه فناوری های هوشمند و کسب و کارهای شهری، ایران، تهران» رتبه‌های اول تا سوم را ازآن خود کردند. همچنین دو طرح «احیای بناهای رها شده و فضاهای خالی و متروکه در شهر، ایران، قزوین» و«برنامه خیابان مسکو،روسیه» به عنوان شایسته تقدیر اعلام شدند.
ـ در محور توسعه زيرساخت‌ها، حمل و نقل عمومی و خدمات شهری نیز «سامانه دوچرخه اشتراکی هوشمند (بیدود)»، «سامانه و اپلیکیشن اسکوترهای برقی، مکزیک، مکزیکوسیتی»، «واحد سیار معاینه فنی خودروها، ایران، تهران» در جایگاه سه طرح برگزیده و «طراحي و احداث خط هفت مترو تهران، ایران، تهران» و «کاپو-دوچرخه سواران تحلیلی برای شهر هوشمند،شیلی،سانتیاگو» به عنوان دو طرح شایسته تقدیر معرفی شدند.

ـ ارتقای حکمروايي محلي، برنامه ريزي و مديريت شهري نیز آخرین محور جشنواره بود که رتبه اول به طرح «اصلاح سیستم تحویل وعده غذایی در مدرسه،روسیه،کازان»، رتبه دوم به «استراتژی تحول شهری ترکستان،قزاقستان،ترکستان» و رتبه سوم به «سامانه شفافیت تهران» تعلق گرفت. همچنین « رهایی از دوزخ: از بی تفاوتی تا شهروندی فعال، یونان، آتن» و «نظارت بر رونق و پایداری شهری در ۱۵۳ شهرداری مکزیک» و «سیستم حیاط برای مدیریت فضاهای عمومی، کنیا، نایروبی» سه طرح شایسته تقدیر این محور بودند.
image