معرفی جایزه

درباره ی جایزه

روند شهرنشيني جوامع به سرعت در حال رشد است. امروزه شهرها با چالش­هاي جدي جمعيتي، اقتصادي، اجتماعي و زيست محيطي در سطوح محلی، ملی، منطقه­ای و جهانی روبه­رو هستند که وجود يک برنامه­ریزی موثر و کارآمد براي مقابله با عواقب تغييرات شهرنشيني در جوامع مختلف را ضروري مي­سازد. بر این اساس، جامعه­ی بين المللي بايد همکاري خود را در ابعاد مختلف شهري تقويت و با يک­ديگر در مورد موضوعات اساسي و مهم شهري؛ مانند: زير ساخت­هاي شهري، مديريت شهري، خدمات شهري و غيره همکاري کنند.

به منظور دست­يابي به اين چشم­انداز، در سال 2013، مجمع عمومي سازمان ملل بر اساس پيشنهاد کميته­ی اقتصادي و سرمايه­گذاري آن سازمان، تصميم به برگزاري «روز جهاني شهرها» در 31 اکتبر هر سال گرفته و اين رویداد را به تمام کشورهاي عضو سازمان ملل متحد، سازمان­هاي بين­المللي وابسته، جوامع مدني و همه­ی ذينفعان مربوطه ابلاغ نموده است. در اين راستا، سازمان ملل، برنامه­ی اسکان بشر (UN-HABITAT) را به عنوان محور و هماهنگ کننده برنامه­هاي روز جهاني شهرها، تعيين و معرفي نموده است. مدیریت شهری تهران طی دو سال گذشته مراسم بزرگداشت روز جهانی شهرها را به همراه مراسم اهدای جایزه­ی جهانی "خشت طلایی تهران" با همکاری دفتر اسکان بشر ملل متحد در تهران برگزار نموده است. در سال جاري نيز سومين دوره­ی این همايش به میزبانی شهرداری تهران برگزار خواهد شد.

اولین دوره­ ی همايش روز جهاني شهرها با عنوان «خشت طلايي تهران» در 31 اکتبر 2014 (9 آبان ماه) در تهران برگزار شد. مراسم افتتاحيه پس از قرائت قرآن مجيد و پخش سرود جمهوري اسلامي ايران با سخنراني دبیر جایزه آغاز به کار کرد. در این مراسم که برای اولین بار با ابتکار مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران و با همکاری مرکز اسکان بشر سازمان ملل متحد در ایران برگزار گردید، از جایزه­ی “خشت طلایی” که به مناسبت 31 اکتبر، روز جهانی شهرها، طراحی شده بود، پرده­برداری شد.

دومين دوره­ی همايش روز جهاني شهرها با عنوان «خشت طلايي تهران» نیز در 31 اکتبر (9 آبان ماه 1394) در تهران برگزار شد. مراسم افتتاحيه با سخنراني دکتر مظفري معاون مرکز ارتباطات و امور بين الملل شهرداري تهران و دبير جايزه­ی جهاني خشت طلايي به صورت رسمی آغاز شد. در این دوره که با همکاری بسیاری از سازمان های بین المللی برگزار گردید، 330 پروژه برای ارزیابی به داوران سپرده شد و در نهایت 24 پروژه به عنوان پروژه های برتر تندیس خشت طلایی را دریافت کردند.

چهارمین جایزه جهانی خشت طلایی تهران که به عنوان تنها جایزه جامع و مرجع کشورمان در حوزه توسعه و مدیریت شهری، همزمان با مراسم روز جهانی شهرها اهدا می شود، امسال با شعار ایجاد "شهرهایی هوشمند، تاب آور و زیست پذیر برای همه" برکزار خواهد شد. همزمان با چهارمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران در سال 98 ، از نماد شهرهای دوست و خواهرخوانده تهران با هدف گسترش تعامل، همزیستی و صلح جهانی، رونمایی خواهد شد.